Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 5475084



*

nr 547 5084


Skål

majolika, höjd: 20 (nagg)


Utrop:

100 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 oktober 2008
kl 16:12:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/10 13:13:29 1      100 kr
17/10 23:15:54 2      400 kr
18/10 14:21:46 1      200 kr
20/10 12:20:35 3      650 kr
20/10 12:25:33 2      Vinnande bud
20/10 16:04:42 4      750 kr


  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika nagg skål
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:13
  • 6413 SkÃ¥l
    5 st, Kosta Boda, Orrefors Boda. Höjd: 10-23. 5 c
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:40
  • 6384 SkÃ¥l
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:36
  • 7095 SkÃ¥l
    Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Dia..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:48
  • 7097 SkÃ¥l
    Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gustavsberg. Dia..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:27
  • 7187 SkÃ¥l
    Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Diame..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:42




Ladda ner broschyr